Product Code FAIMFWM65P
Multi-Tool Accessories
This Faithfull Premium Arc Cut Wood and Metal Blade has the following specification:
Width: 65mm
Cutting Length: 50mm
TPI: 14
IN STOCK - Delivery within 3-5 working days
Delivery costs will be calculated at the checkout page
Product Code FAIMFWM65P
No questions have been asked for this product yet.
Click here to ask a question
Applications include:
– Cutting wood, plastic, sheet steel, copper or aluminium pipes and profiles
– Deep plunge cutting in wood and abrasive wooden products and plastics
– Cutting non-ferrous metal pipes and profiles
– Cutting non-hardened nails, screws and steel profiles
Weight 0.034 kg
Dimensions 140 × 76 × 17 mm