Product Code FAIMFHW32P
Multi-Tool Accessories
This Faithfull Premium Arc Cut Hardwood Bi-Metal Blade has the following specification:
Width: 32mm
Cutting Length: 50mm
TPI: 14
IN STOCK - Delivery within 3-5 working days
Delivery costs will be calculated at the checkout page
Product Code FAIMFHW32P
No questions have been asked for this product yet.
Click here to ask a question
Applications include:
– Cutting hardwood, softwood, plasterboard, plastic and plastic pipes
– Precise plunge cuts in all woods and laminated panels
– Precise cut outs in all woods
– Flush cutting of wood components e.g. dowels and tenons
Weight 0.042 kg
Dimensions 184 × 91 × 18 mm