Product Code FAIMBOX12
Shop now, pay later.
Klarna Payment Badge
Mitre Boxes & Blocks
Box Length: 305mm (12in)
Box Width: 115mm (4.1/2in) Capacity
IN STOCK - Delivery within 3-5 working days
Delivery costs will be calculated at the checkout page
Product Code FAIMBOX12
No questions have been asked for this product yet.
Click here to ask a question
With accurate slots for cutting 45° or 90° angles, they are designed for use with tenon or backsaws.
Ideal for use when cutting picture frame joints and general carpentry work.
Weight 0.872 kg
Dimensions 304 × 111 × 72 mm